Kapitoly
Úvodní informace
Meteority SNC
ALH 84001
Pozůstatky života
Přehled meteoritů


Úvodní informace


Země není ve Sluneční soustavě malým cílem a proto se do ní neustále strefují vesmírné projektily různých velikostí. Od nepatrných prachových smítek o hmotnosti několika miligramů, které pouze zazáří v atmosféře a než se vůbec stačí dotknout povrchu se vypaří vlivem vysoké teploty vzniklé při tření, až po takové kousky, které způsobily nejedno masové vymírání živočichů a vyhladily tak z povrchu zemského např. i známé dinosaury.

V našem případě však jde o takové předměty, které sice „přežijí“ průchod naší atmosférou, ale nejsou schopny napáchat téměř žádné větší škody. Často tak tyto kameny zůstávají bez povšimnutí a po jejich stopách se vydávají pouze hledači meteoritů.

Meteority, jenž dopadnou na pevninu nelze mezi ostatními kameny na první pohled příliš dobře rozpoznat a ty, jenž skončí v moři či na dně oceánu jsou ztraceny navždy. Proto asi dvě třetiny z celkem 20000 prozatím nalezených meteoritů pochází z Antarktidy, na jejímž území není tolik obtížné tmavé kameny ve sněhu odhalit. Expedice sem výzkumníci podnikají v době, kdy v těchto končinách panuje léto (tj. od října do ledna).

Většina meteoritů je stará jako Sluneční soustava sama (tj. 4,6 miliardy let) a pochází z pásu asteroidů ležícím mezi planetami Mars a Jupiter. Mladší horniny pocházejí pouze z větších těles, na kterých je stále aktivní vulkanismus.