Kapitoly
Informace
Neúspěšné starty
Program Mars
Program Fobos
Mise Mars '96


Mars '96


Mise Mars '96 (původně Mars '94, ale pozdržena vzhledem k finančním obtížím) měla zkoumat povrch a atmosféru rudé planety. Během jednoho startu ze Země se k Marsu měly společně vydat (1) orbitální modul, (2) dva pozemní moduly a (3) dva penetrátory.

Podle plánů měl orbiter mise Mars '96 vypustit přistávací moduly a penetrátory čtyři dny před vstupem na oběžnou dráhu na odlišná místa Marsu. Sonda měla poté z oběžné dráhy provádět celou řadu studií. Přistávací moduly měly provádět zejména atmosférická měření. Stejně jako penetrátory měly pracovat asi 1 rok. Na přípravě vědeckých programu této mise se kromě Ruska podílelo 17 států Evropy (včetně České Republiky) a také USA. Náklady činily asi 900 miliónů dolarů a rusové do ní vložili veškeré své naděje v oblasti planetárního výzkumu.

Raketa se sondou Mars '96 úspěšně odstartovala a dosáhla oběžné dráhy Země. Tam však byl z nejasných důvodů předčasně zažehnut čtvrtý stupeň a sonda nebyla navedena na dráhu k Marsu. Zbytky sondy spolu s plutoniovými články (270 gramů plutonia 238) dopadly po několika hodinách od startu do oceánu.

Rusko touto sondou uzavřelo své marné pokusy o objevování planety Mars. Nejsou známy žádné další připravované mise.

Reference

[1] MARS96 Mission Home Page, Ruská akademie věd,
Institut pro výzkum vesmíru, Moskva, Rusko.