Kapitoly
Informace
Domovská stránka
v ISAS


INFORMACE


Sonda Nozomi (Naděje) se měla stát první japonskou družicí, která bude obíhat kolem jiné planety. Byla zaměřená zejména na studování atmosféry. Jednalo se o první misi vedenou jinou zemí než USA či Sovětským svazem/Ruskem. Provozoval ji japonský Institut pro vesmír a kosmonautiku (Institute of Space and Astronautical Science — ISAS).

Nozomi byla vynesena raketou z Kagoshima Space Center v Kyushu (jih Japonska). Při navedení z oběžné dráhy Země na cestu k Marsu bylo využito dvou průletu kolem Měsíce a Země, jenž měly sondě vlivem své gravitace udělit dostatečnou rychlost, jelikož samotná nosná raketa na to nestačí. K Marsu se měla Nozomi přiblížit 11. října 1999.

Zrychlení udělené zemskou gravitací však nebylo dostatečné a během dvou následných korekčních manévrů sonda spotřebovala více pohonných hmot než bylo původně počítáno. Jelikož by sonda neměla následně u Marsu dostatek paliva, byla prozatím ponechána na dráze kolem Slunce. Japonští inženýři proto naplánovali navedení Naděje na oběžnou dráhu Marsu na prosinec 2003, kdy bude rychlost sondy nižší a k zbrždění bude zapotřebí méně paliva.

Sonda nikdy nebyla navedena na dráhu kolem Marsu. ????? Nozomi se nyní nachází na meziplanetární oběžné dráze kolem Slunce.

Nozomi nese 14 přístrojů pěti zemí světa (Japonska, Kanady, Švédska, Německa a USA). Na oběžné dráze Marsu měla pracovat alespoň jeden marsovský rok. Náklady na misi jsou odhadovány na 850 milionů dolarů.

Reference

[1] NSSDC Master Catalog, Greenbelt, Maryland.