Kapitoly
Popis mise
Průběh přistání
Výsledky mise
H/w a s/w


POPIS MISE


Hlavním úkolem mise Mars Pathfinder bylo dopravení levného přistávacího modulu s vědeckými přístroji spolu s otestováním prvního vozítka na Marsu. Jednalo se zejména o zkoušku nových technik a technologií umožňujících plánovat levnější avšak častější mise v rámci projektu Discovery.


Přístroje sondy Pathfinder (průkopník) vědce informovaly o parametrech atmosféry Marsu. Přistávací modul ani rover nebyly opatřeny přístroji pro hledání známek případného života.

SOJOURNER

Sojourner (cestovatel) byl vybaven pro chemickou analýzu hornin. Jeho činnost ovládali lidé ze Země na základě snímků pořízených jeho vlastními kamerami a kamerami Pathfinderu. Vzhledem k vzdálenosti mezi oběma planetami nebyl řízen v reálném čase, ale dávkou příkazů odeslanou jednou denně pracovníky řídícího střediska. Veškerá telekomunikace Sojournera neprobíhala přímo se Zemí, nýbrž skrze přistávací modul Pathfinder.

Rover vážil 10,6 kg a pohyboval se rychlostí 1 cm/s. Byl 65 cm dlouhý, 48 cm široký a 30 cm vysoký neboli velký asi jako mikrovlnná trouba. Během letu na Mars byl složen a jeho výška činila 18 cm. Dostatek napětí mu zajišťoval solární panel o ploše 0,2 m2. Zahříván byl třemi radioizotopovými ohřívacími jednotkami s celkem 8 gramy plutonia 238.

Pojmenování vozítko získalo podle přezdívky americké bojovnice za práva černochů Sojourner Truth.

MÍSTO PŘISTÁNÍ

Jako oblast pro přistání bylo vybráno Ares Vallis, protože je relativně bezpečné a obsahuje velké množství rozličných hornin, nanesených povodněmi s tisíckrát mohutnějším tokem, než jaký má dnešní Amazonka. Katastrofická záplava se přes tento region přehnala před 1,8 miliardami let. Na základě výzkumu těchto balvanů, pak geologové mohou soudit o raném vývoji Marsu a možnosti vzniku života na něm.

Reference

[1] NSSDC Master Catalog, Greenbelt, Maryland.

[2] Mars Pathfinder, JPL, Pasadena, California.

[3] Mars Pathfinder Landing, JPL, Pasadena, California.