Kapitoly
Popis mise
Přístroje
Výsledky mise
Domovská stránka
v JPL


Základní informace


Cílem sondy Mars Global Surveyor (MGS) bylo kompletní zmapování povrchu Marsu, měření magnetického pole, gravitace, pozorování počasí a klimatu. Při konstrukci sondy byly využity některé přístroje vyvinuté pro sondu Mars Observer a některé další součásti byly inovovány.

Po úspěšném startu a oddělení od nosné rakety (7. listopadu 1996), se nedostatečně vyklopil jeden ze dvou slunečních panelů sondy (20° od plného vyklopení). Cesta k Marsu jinak probíhala vcelku bezproblémově.

Avšak třiadvacet dní (6. října 1997) po zahájení aerobrakingu (brždění třením o atmosféru), byla zjištěna anomální změna polohy nezajištěného panelu solárních baterií, které jsou rozhodující pro správný průběh brždění. Operátoři sondy se proto rozhodli intenzitu aerobrakingu zmírnit a zabránit tak potenciálnímu poškození sondy. Tím byl celý proces zbržděn o 8 až 12 měsíců a byl ukončen až v březnu 1998.

Od té doby však sonda vědce neustále zaplavuje mnoha novými a překvapivými informacemi. Odeslala již 70000 záběrů povrchu, učinila detailní výšková měření a provedla další experimenty.

Sonda dosud plní zadané úkoly na oběžné dráze Marsu v rámci prodloužené mise. Ta potrvá do roku 2002.

Mars Surveyor Program (MSP)

V rámci tohoto programu hodlá NASA vypustit během každého startovacího okna (každých 26 měsíců) alespoň jednu meziplanetární sondu k Marsu. Společnými vědeckými cíly jsou hledání minulého nebo současného života, porozumění klimatu a jeho vývoji a zjištění geologického složení Marsu.

Reference

[1] Mars Global Surveyor, JPL, Pasadena, California.

[2] Mars Global Surveyor Arrival, JPL, Pasadena, California.

[3] NSSDC Master Catalog, Greenbelt, Maryland.