Kapitoly
Informace
Průběh letu
Přístroje
domovská stránka


Průběh letu


Po průletu zemskou atmosférou začnou senzory hledat slunce, z kterého bude sonda čerpat potřebnou energii pomocí solárních panelů. Poté odešle anténou s nízkým ziskem řídícímu středisku informace o stavu palubních systémů a informace o tom, zda nedošlo k poškození některého z nich během startu či průletu atmosférou.

Při šestiměsíční cestě meziplanetárním prostorem bude provedena série úprav letové dráhy zážehy korekčních motorů, přičemž by nemělo dojít k žádným závažnějším problémům.

Pět dní před navedením sondy na dráhu kolem Marsu by mělo dojít k oddělení přistávacího modulu Beagle 2. Správným zážehem hlavního motoru pak bude sonda orientována pro správné navedení na oběžnou dráhu. Zkušenosti z předchozích misí ukazují, že tyto operace budou kritické (viz. Mars Climate Orbiter a Mars Observer).

Mars Express pak vstoupí na velice výstřední dráhu 250 x 150 000 km. Dalším zážehem hlavních motorů bude dráha sondy upravena na 250 km x 11 583 km. Sonda oběhne Mars každých 7,5 hodiny z čehož 6 hodin bude odesílat data k Zemi a 1,5 hodiny bude provádět vlastní měření a uskutečňovat spojení s Beaglem 2.

Reference

[1] Mars Express, Evropská kosmická agentura, Paříž, Francie.