Kapitoly
Informace
Domovská stránka
v Cornell Univ.


Základní informace


Začátkem roku 2004 na Marsu přistanou dvě průzkumná vozidla (rovery). Jejich cílem bude určit vývoj klimatu a přítomnost vody v historii na rudé planetě v místech, jenž kdysi mohla skýtat příznivé podmínky pro život. Dále provedou geologický průzkum hornin a odešlou detailní barevné fotografie.

Průzkumné rovery (označované jako MER–A a MER–B) přistanou na dvou různých místech, jimiž v minulosti prokazatelně tekla voda. Pro přistání bude použito stejného postupu jako během úspěšné mise Pathfinder, tedy vaků naplněných plynem do nichž jako do trampolíny sondy dopadnou. Všechno ostatní však bude naprosto nové a podle všeho ještě lepší.

Ihned po přistání pořídí vozidla panoramatický 360° záběr svého okolí ve viditelném a infračerveném spektru. A zatímco sestupová část zůstane v místě přistání ponechána bez jakéhokoliv vybavení, dotkne se šest kol vyslaných ze Země poprvé povrchu rudé planety. Mobilní vědecká laboratoř s vybavením Athena vážící 150 kg, se pak vydá na cestu objevování této podivuhodné planety, poháněna sluneční energií.

Tito robotičtí geologové pravděpodobně přistanou v místech sedimentárních vrstev nanesených vodou a fotografovaných sondou Global Surveyor. Úkolem přístrojů bude analýza hornin. Nejprve z nich vrtákem (RAT) odstraní vnější zvětralé vrstvy a pak prozkoumají jejich vnitřní obsah.

Za jeden den budou vozidla schopny urazit takovou vzdálenost, jakou Sojourner ujel za dobu celé své dvouměsíční životní dráhy. Bude to vůbec poprvé, co bude planeta zkoumána takovýmto způsobem.

Rovery by měly fungovat minimálně 90 dní. Pokud však vše poběží hladce vědci doufají, že by od nich mohli získávat informace ještě po několik dalších měsíců.

Mars Surveyor Program (MSP)

V rámci tohoto programu hodlá NASA vypustit během každého možného startovacího okna (každých 26 měsíců) alespoň jednu meziplanetární sondu k Marsu. Společnými vědeckými cíly jsou hledání minulého nebo současného života, porozumění klimatu a jeho vývoji a zjištění geologického složení Marsu.

Reference

[1] Mars 2003 Rover, JPL, Pasadena, Kalifornie.

[2] Athena: Mission to Mars, Cornell University, Ithaca, New York.